Skocz do zawartości
  • Dodaj nową pozycję...

Podatki w Holandii a ulga abolicyjna

Dany boy
 Udostępnij
Obserwujący 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,  mam problem gdyż:

W umowie tymczasowej na jeden miesiąc (na  tzw próbę  ,jak się sprawdzę po miesiącu  podpiszemy nową umowę )którą dostałem  od pracodawcy jest napisane  że będę miał 2850 euro brutto,   Szefuńcio jak z nim rozmawiałem przed przyjazdem  to mi powiedział ,że będę miał 2250 euro na rękę  czyli netto ,wręczając mi powyższą umowę stwierdził że będę miał nawet 2300 euro na rękę . Z tego co wiem w  Holandii jest  podatek 37.1 %  przy zarobkach poniżej 68.500 ,  więc mnoże  te 2850 euro razy 37.1 % i wychodzi mi 1057  euro   podatku. 2850- 1057 =1793 euro.

WTF? 

Ktoś mi wytłumaczy?proszę.

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie ciężko jest tak łatwo dokładnie wyliczyć ile zarobisz netto. Po pierwsze istotne jest na podstawie jakiej dokładnie umowy będziesz zatrudniony, czy z agencji pracy czy może bezpośrednio w holenderskiej firmie. Jeżeli to drugie to istotna jest też branża firmy oraz dodatkowe czynniki zawarte w umowe (ilość godzin, dni urlopowych, etc.). Zawsze możesz poprosić pracodwacę o pokazanie paska z wypłaty "pro forma" - zobaczysz wtedy dokładnie jak będzie wyglądała Twoja wypłata.

Procent 37,1% to uśredniony, ogólny próg który możesz przyjąć i przy tej wartości możesz wyliczyć mniej więcej ile zarobisz netto. Wyszło Ci 1793 euro i to prawda, ale tylko w przypadku jeżeli nie miałbyś tzw. zniżki podatkowej (loonheffingskorting). Jeżeli będzie to Twoja jedyna praca, to z reguły automatycznie pracodawca załatwi Ci "loonheffingskorting". Biorąc pod uwagę tę zniżkę, zarobisz wtedy około 2300 euro netto. Wystarczy, że upewnisz się u pracodawcy czy masz zgłoszoną zniżkę podatkową w Belastingdienst, zawsze też możesz bez problemu samemu to załatwić. 

Podatki od wynagrodzenia są odprowadzane na podstawie tabel podatkowych, podejrzewam, że w Twoim wypadku obowiązuje tabela "biała" z miesięcznym wynagrodzeniem. Spójrz poniżej na ostatni wiersz w tabeli, kwota brutto 2853 euro, bez zniżki podatkowej zapłacisz 1058 euro podatku, ale ze zniżką zapłacisz tylko 540 euro. A zatem 2853 - 540 = 2313 euro netto i to jest ta kwota, którą podał Ci szef. Wszystko zatem wydaje się być w porządku. 

Knipsel.JPG

Tabele podatkowe możesz znaleźć na stronie internetowej Belastingdienst pod tym linkiem 

https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/personeel-en-loon/content/hulpmiddel-loonbelastingtabellen

Powodzenia i sukcesów w pracy :)

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję serdecznie za wytłumaczenie i uspokojenie ,choć nie do końca  bo teraz obawiam się  zniesionej w Polsce ulgi  ulgabolicyjnej.Czy będę musiał zapłacić podatek w Polsce  od tych 2300 euro?  Mam żonę i dziecko w Polsce ,czyli tzw.centrum interesów życiowych. Wychodzi ,że rzeczywisty podatek jaki zapłacę w Holandii to  gdzieś tak 18 % po tej zniżce (loonheffingskorting), to co teraz rząd Polski zabierze  mi ,czyli zastosuje wyrównanie do 32,%?

Odnośnik do odpowiedzi

Prawdopodobnie tak, polecam skontaktować się z urzędem skarbowym w Polsce, albo z jakimś księgowym. Aczkolwiek sam rozmawialem z paroma księgowymi oraz z urzędem skarbowym i na razie nie wiadomo do końca jak Polska będzie rozliczała różnicę w podatku (po zniesieniu ulgi abolicyjnej). Jeżeli masz centrum interesów życiowych w Polsce (żona i dziecko tak jak piszesz) to raczej kwalifikujesz się do tego, że niestety w Polsce trzeba będzie też zapłacić podatek.

Jest jeszcze głośno o drugim kryterium - ile dni w roku przebywasz w Polsce, mowa o progu 183 dni w roku. Jeżeli w Polsce przebywasz krócej niż 183 dni w roku to być może nie będziesz musiał w Polsce nic płacić - mimo tego że masz żone z dzieckiem w Polsce ("być może" powiedziała mi również pani z urzędu skarbowego, która twierdzi, że nie dostali jeszcze z ministerstwa wytycznych jak mają to traktować). O szczegóły najlepiej dopytać u osób zajmujących się tymi tematami na co dzień.

Odnośnik do odpowiedzi