Skocz do zawartości
  • Dodaj nową pozycję...

Przyjazd do Holandii, zmiana kraju, jakie perspektywy.

Monsterek
 Udostępnij
Obserwujący 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zapytać osób które już mieszkają w Holandii długo. Straciłem pracę w czasie pandemii w kraju w którym mieszkalem kilka lat. Znam angielski na bardzo dobrym poziomie, mam duże doświadczenie w pracach na produkcji , logistyce oraz w przemyśle metalowym. Po długich poszukiwaniach postanowiłem zmienić kraj i wybrałem właśnie Holandię. Proszę o podpowiedzi jak najlepiej zacząć przygodę z tym krajem. Widzę wiele ofert z agencji pracy tymczasowej ale też dużo negatywnych opinii o tych agencjach. Czytając tę opinię można się pogubić co prawda co też nie. Domyślam się że nie unikne pracy przez agencję bynajmniej na początku. Czy moglibyście podpowiedzieć mi jak się za to zabrać żeby uniknąć niepotrzebnych problemow już na miejscu.

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj,

Jeżeli znasz dobrze j. angielski, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy w logistyce, aktualnie przez pandemie covid-19 firmy wręcz zabiegają o pracowników, więc jest szansa aby znaleźć coś fajnego. Co do samych opinii... Faktycznie zdania są mocno podzielone, jednak należy też pamiętać o tym, że rzadko kiedy ktoś fatyguje się, aby zakładać konto w serwisie opiniotwórczym, tylko po to aby napisać jakąś super pozytywną opinię firmie, w której pracował... Z reguły serwisy tego typu przesycone są negatywnymi opiniami, które często pisane są przez malkontentów, którzy po prostu lubią ponarzekać.

Zadałeś bardzo ogólne pytanie, na które ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Od siebie dorzucę tyle, że jak ktoś chce pracować, jest ambitny, to w Holandii sobie poradzi, zarobi i odłoży.

Jeżeli zdecydujesz się na pracę przez agencję, polecam popracować kilka tygodni, odłożyć pieniądze i poszukać jakiegoś mieszkania, bądź pokoju w pobliżu swojej pracy, oszczędzi Ci to dużo "niespodzianek", które czyhają praktycznie na wszystkich lokacjach agencyjnych w Holandii ;) Mam na myśli m.in. ciągłą rotację ludzi na domku, niekiedy daleki dojazd do pracy czy sklepu, również towarzystwo, które się tam przewija nie zawsze każdemu przypadnie do gustu.

Niech wypowie się reszta i dorzuci cos od siebie...

Odnośnik do odpowiedzi

Co do własnego lokum, jakie są wymagania przez lanlordow w Holandii. Czy numer BSN i kontrakt agencyjny wystarczy żeby coś wynająć? Jadę z nastawieniem aby popracować dłużej i znaleźć odpowiednią pracę najlepiej na kontrakt bezpośrednio w firmie. Liczę się z tym że na agencyjnych lokacjach będzie różnie ale ciężko wynająć coś nie będąc pewnym czasu zatrudnienia w danym miejscu. Jeszcze kwestia kursów,uprawnień. Czy polskie lub angielskie uprawnienia są honorowane w NL? Czy najlepiej porobić papiery na miejscu.

Odnośnik do odpowiedzi

Hej, w sumie na każdą agencję pracy są i pozytywne i negatywne opinie. Wszystko zależy tak na prawdę na jakiej firmie będziesz pracował oraz na jakiej lokacji będziesz mieszkał. Tak więc nie da się powiedzieć czy dana agencja jest dobra czy zła - wszystkie są podobne, znajdziesz ludzi którzy są z jednej agencji bardzo zadowoleni ale inni będą już niezadowoleni. Nie sugeruj się tym co piszą w internecie, bo to do niczego nie doprowadzi. Agencja w sumie to pierwszy krok w Holandii, popracuj przez jakiś czas przez agencję, odłóż pieniądze na borg (w przyszłości jeżeli będziesz chciał wynająć mieszkanie musisz mieć odłożone kwotę w wysokości około 3 czynszów - ale różnie to bywa). Obecnie sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo trudna, maklerzy przy wynajęciu mieszkania wymagają umowę od pracodawcy oraz paski z wypłat. No chyba że będziesz wynajmował mieszkanie bezpośrednio od właściciela, ale to praktycznie niemożliwe. 

Większość firm holenderskich wymaga, żebyś miał papiery/uprawnienia holenderskie (mam na myśli heftruck, reachtruck, ept itp), ale to wszystko zależy od firmy w której pracujesz. Dowiedz też się w swojej agencji bo niektóre z nich oferują takie kursy za darmo dla swoich pracowników :) Jeżeli zamierzasz pracować w branży technicznej polecam również uzyskać certyfikat VCA. 

Pamiętaj, że świat agencji pracy i oferowanych przez nich lokacji mieszkaniowych to osobna rzeczywistość, nie myśl, że tak wygląda życie w Holandii. Traktuj to raczej jako tymczasowe środowisko i nie przejmuj się tym co tam spotkasz i co zobaczysz ;)

Odnośnik do odpowiedzi

VCA Basic masz na myśli? Mam też doświadczenie w różnych pracach technicznych więc nie wykluczam takiej możliwości. Może się okazać że mieszkanie agencyjne nie będzie takie zle. Czy są holenderskie agencje które mają oferty z zakwaterowaniem? Z tego co widzę większość jest Polskich ale trafiłem na Holenderskie gdzie wymagany jest tylko jez. Angielski, ale nie jest wspomniane nic o kwaterunku.

Odnośnik do odpowiedzi

VCA basic z reguły wystarcza, VCA VOL jest potrzebne jeżeli miałbyś mieć funkcję kierowniczą. Jeżeli chodzi o mieszkanie przez agencję - jak najbardziej są również takie z którego będziesz zadowolony, nigdy nie wiadomo :) Nie spotkałem się z holenderskimi agencjami, któe oferują zakwaterowanie. Z reguły są to polskie lub polsko-holenderskie biura. 

Odnośnik do odpowiedzi